Ako správne vybrať fasádnu omietku?

Pre niekoho je to kvalita, cena, vlastnosti omietky (vysoká priedušnosť, vysoká odolnosť proti dažďu, mrazu, krupobitiu, nenasiakavosť, obsah VOC prchavých látok). Pre niekoho je dôležitá záruka výrobcu proti riasám, plesniam, záruka na stálofarebnosť, pre niekoho zasa druh štruktúry (hladká fasádna omietka alebo zrnitá 1,5-3,0mm).

Na trhu je dostupných mnoho druhov fasádnych omietok od viacerých výrobcov. Niektoré sú viac kvalitné, niektoré menej.

Tie menej kvalitné fasádne omietky spoznáte jednoducho.

  • za krátky čas sa na nich začne objavovať zelený alebo čierny povlak = riasa alebo pleseň.
  • ďalší jav tiež spoznáte jednoducho, odtieň fasády sa mení, bledne, nie je UV stabilný.

Ak máte na fasáde riasu alebo pleseň, tak je veľké riziko, že dýchate mikroorganizmy plesňových spór a tým oslabujete vaše zdravie, trpíte rôznymi alergiami, kožnými problémami, bolesťami hlavy. Zvýšené kýchanie a kašľanie je toho dôkazom, hlavne u detí. Takúto fasádu, ktorá bude škodiť vášmu zdraviu predsa nechcete!

Pri výbere fasádnej omietky dbajte predovšetkým na to, aby bola poskytovaná záruka proti riasám a plesniam. Najlepšie, aby bola záruka i na stálofarebnosť. Vyberajte priedušnú fasádnu omietku.

Čím viac je fasádna omietka priedušná, tým viac má i zvýšenú nasiakavosť. Napr. akrylátová fasádna omietka je vysoko vodeodolná, ale zase ma nízku paropriepustnosť. Vždy chcete ukázať vzorky omietky a najlepšie aj staršie referencie, aby ste vedeli, ako omietka vyzerá aj po 10tich rokoch.

KABE Farben poskytuje záruku 5 rokov proti výskytu plesní a rias a na stálofarebnosť. V Českej republike sú fasády, ktoré sú staré aj viac ako 15 rokov a stále sú bez výskytu rias a plesní a nie je treba ich zatiaľ renovovať.

Dopyt nám môžete zaslať tu.