Akú vybrať správnu farbu na fasádu

Akú vybrať správnu farbu na fasádu

Fasáda domu je ako naša tvár. Je to to prvé, čo si na všimneme, preto si práve táto časť domu zaslúži dôkladnú starostlivosť, či už ide o výber farby, tak materiálu. Jasnou voľbou by preto mala byť fasáda s extrémne vysokou odolnosťou proti poveternostným podmienkam, vysoko odolná proti plesniam a riasam, a zároveň krásna na pohľad v perfektných farebných odtieňoch. Aké sú trendy pre rok 2021?

Fasáda domu ako výstavná skriňa

Fasádná omietka je finálna ochranná a dekoratívna vrstva fasády. „Fasádne omietky denne odolávajú nepriazni počasia. Musí sa vyrovnávať s nárazmi vetra, tuhými mrazmi, snehom, krúpami i slnečnými lúčmi. Chráni obvodové konštrukcie, ale hlavne utvára celkový charakter a konečný vzhľad Vášho útulného domova. Najčastejšie používané sú pastovité fasádne omietky, ktoré sú už prefarbené a pripravené na použitie, u starších domov sa na už existujúce omietky pri zmene ich farby používajú fasádne farby.

Práve zmena fasádne farby môže znamenať doslova prerod Vášho domu. Napríklad, pokiaľ ju zmeníte z nemoderného šedého brizolitu na nadčasovú bielu. Pre renováciu starých fasád máme v ponuke špeciálne silikátové renovačné fasádne farby s vláknom Novalith Fiber. Tie sú určené pre fasády s malými mikroprasklinkami.

Tieto fasádne farby a nátery majú extrémne dlhú životnosť, až 15 rokov bez pretieranie. Je to dané tým, že majú vysoký obsah UV filtrov. „Na UV stabilitu poskytujeme záruku 5 rokov. Farby a nátery tiež obsahujú mikrokapsuly, ktoré sa aktivujú len pri daždi a fasádu tak chránia pred plesňami a riasami.

Farba fasády: Trendy 2021

Farba fasády domu nepodlieha tak často výrazným zmenám ako je tomu práve v interiéri, kde vládne pre tento rok Egejská sivozelená. Šedá už ide do pozadia, ale jej pigmenty sa vo farbách stále objavujú.

Ak sa pozrieme na výstavbu nových rodinných domov v priebehu posledných 20 rokov. Skôr bol dopyt najmä po teplých tónoch žltej, oranžovej, marhuľovej, ale aj svetlo zelené alebo modré, už niekoľko rokov je najväčší záujem o nadčasovú bielu, tóny šedej a béžovej. Tieto farby sa hodia k moderným stavbám, ktoré na ktorých sa objavuje betón, drevo, obklady z kameňa či tehál.

Moderné fasády domu

Nesmieme zabudnúť na to, že zvolený odtieň ovplyvňuje vzhľad celého domu. Ako bolo uvedené vyššie, nie je dôležitá len voľba samotného odtieňa, ale aj faktory, ako je meniace sa intenzita svetla, ktorá na dom dopadá a štruktúra fasádne omietky. „Fasádna farba v žiadnom prípade nezakryje krivosť fasády, ale bude kopírovať jej aktuálny povrch. Správna aplikácia fasádne farby je vizitkou každého remeselníka.

Naše fasádne farby sú určené pre aplikáciu striekaním alebo náter valčekom. Spotreba materiálu závisí na hrubosti povrchu. Spotreba fasádne farby na brizolit teda bude určite vyššia, než náter jemnej štukovej omietky. Vybrať si zákazníci môžu z viac ako 400 odtieňov. Akrylátovú fasádnu farbu si natónuje do akéhokoľvek farebného odtieňa. Silikátová fasádna farba Novalith sa vedia chemicky prepojiť s akýmkoľvek fasádnym povrchom, napr. So starou akrylátovou alebo silikónovou omietkou.

Všetky fasádne farby dosahujú vysoké kryvosti a priľnavosti a sú vyoceodolné proti poveternostným vplyvom, najmä proti riasam a plesniam.