Aplikácia betónovej stierky svojpomocne. Ako na to?
Poznáte to, prehliadate si obľúbený časopis zameraný na design interiéru či narazíte na originálnu fotku počas surfovania po internete a vknute Vám to nápad:
- prerobiť existujúci interiér, či len jeho časť
- priniesť doň originálny prvok a
- preniesť si tak svoju vynívanú inšpiračnú fotku do svojej domácnosti
V poslednej dobe je veľkým trendom návrat k prírodným materiálom, ako je drevo, sklo, kameň, či betón. V kurze je prepojenie interiéru domu, či bytu jedným spoločným prvkom, ktorý sa objavuje na viacerých miestach, či už v kuchyni, obývačke, kúpeľni, či chodbe. Jeden z prvkov, ktorý takto môžete využiť je betónová stierka. Moderný designový povrch, ktorý je bez škár, nenáročný na údržbu, odolný voči vode i oteru. Tak môžete betónovú stierku aplikovať do kúpeľne alebo do sprchovacieho kúta a nechať po nej stekať vodu, či zvoliť stierku za kuchynskú linku a využiť tak vlastnosti, ako je odolnosť proti mastnoste a farbiacim potravinám, či ju zvoliť do obývačky na krb alebo na schody, jako designovku, která hezkako designovku, ktorá pekne ladí práve so spomínaným drevom, či sklom.
Začnite teda pátrať, kde zoženiete betónovú stierku, kto Vám ju zrealizuje najlepšie a v čo najkratšom čase.
Ako aplikovať betónovú stierku svojpomocne?
Medzi najčastejšie otázky patrí:
- Ako sa aplikuje betónová stierka?
- Čo všetko k tomu budem potrebovať?
- Ako doladím konkrétny odtieň?
V prvom rade je dôležité si ujasniť predstavu o konkrétnom odtieni. Odtieň môžeme doladiť ku dlažbe, pracovnej doske alebo vybrať z hotových vzoriek.
Po doladení konkrétneho odtieňa prichádza na rad samotná realizácia. Do rúk sa Vám dostane aplikačný manuál + krátke inštruktážne video, podľa ktorého odporúčame postupovať.
Prvý krok:
- je dôležité celý povrch penetrovať silikátovou penetráciou s pieskom Novalith MODE Putzgrund, ktorú aplikujete velúrovým valčekom (dĺžka vlasu max 6 mm), valčekujeme do kríža, aby bola pokrytá plocha na 100%.
Druhý krok:
- Vytvoríte hrubú základnú nosnú vrstvu betónovej stierky pomocou Novalith MODE 1,0 mm, ktorú budete nanášať celoplošne nerezovým hladidlom. Po zavädnutí povrchu uhladíte plastovým alebo nerezovým hladidlom. Nacháte do druhého dňa preschnúť.
Tretí krok:
- prichádzame k tvorbe dekoru (štruktúry) betónovej stierky pomocou Novalith MODE 0,0 mm. Benátske hladidlo je skvelý pomocník, môžete tvoriť hladkú, či mierne pórovitú štruktúru, vytvárať deformáciu a kaverny, či hrubé plastické povrchy. Aplikovanú vrstvu môžete po 24 hodinách schnutia aj prebrúsiť. Brúsiť môžete pomocou excentrickej brúsky alebo ručne (pokojne brusným kameňom).
Štvrtý krok
- v tomto kroku echajte popustiť uzdu fantázie. Čaká Vás konečné dofarbovanie – pigmentácia betónovej stierky pomocou lazúry MODE W. Farebnú lazúru môžete aplikovať celoplošne, lokálne štetcom a následne zapracovať vlhkou, suchou hubou, či aplikovať na s gumovou pórovitou (oranžovou) hubou, vďaka ktorej lazúru krásne zapracujete a vyhnete sa tak viditeľným prechodom, či mapám – odporúčame tento postup pre začiatočníkov. Lazúru je možno riediť čistou pitnou vodou. Môžete tak docieliť svetlejší odtieň. Lazúra sa dá tiež brúsiť, vznikajú nám tak svetlejšie miesta na povrchu betónovej stierky.
Piaty krok
- po dofarbení je dôležité povrch uzavrieť pomocou LAZUR MODE W transparent, ktorú aplikujete velúrovým valčekom, ktorú aplikujete velúrovým valčekom.
Šiestý krok
- uzatvárate stierku špeciálnym PUR polyuretánovým dvojzložkovým lakom. Pre časti interiéru, kde chcete docieliť odolnosti proti oteru, vode, mastnoste, aplikujte ešte 2 vrstvy dvojzložkového matného PUR laku, ktorý sa mieša v pomere 1:5. Prvá vrstva schne 5-8 hodín, druhá 8-12 hodín.
A je hotovo!
Môžete si začať užívať nový interiér svojho domova. Vybaviť priestor zaujímavými doplnkami a pozvať priateľov na kolaudáciu.